27.04.2024
Без категория България

Игнажден е!

На 20 декември празнуваме Игнажден.

Честит празник на всички носещи имената Игнат, Игнатка, Ина, Инна, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светла и производните им.

Игнатий Богоносец е втори поред епископ на Антиохийската църква, ако не се брои нейният основател, апостол Петър, и представител на поколението на Апостолските мъже. Известен е и като ученик на св. апостол и евангелист Йоан Богослов.

 

Свети Игнатий е роден в гр. Антиохия. Въпреки, че името му има латински произход, запазените оскъдни сведения за него сочат, че той е с източно потекло. Прозвището му Богоносец е свързано с предание, което води началото си от св. Симеон Метафраст. Според благочестиво предание той е онова дете, което Господ Иисус Христос посочил, докато апостолите спорели за първенство. Той го повикал и го прегърнал, като казал: „Ако не се обърнете и не станете като деца, няма да влезете в Царството небесно. Който се смири като това дете, той е по-голям в Царството небесно. И, който приема едно такова дете в Мое име, Мене приема.“ (Мат. 18:2-5). Свети Игнатий бил епископ на Антиохия в продължение на 40 години. Мъдро управлявал паството си, без да жали трудове и грижи. Посланията на свети Игнатий са написани на път за Рим. През 107 г. загива мъченически в град Рим, разкъсан от зверове.

 

Св. Игнатий е „мъж апостолски във всичко“, който „грижливо управлява Църквата във Антиохия“ – особено през време на гонението при император Домициан (81-96). Св. Игнатий завършва живота си с мъченическа смърт в Рим. В Източна България на Игнажден е първата коледна вечеря. Трапезата е изцяло постна. Празникът се свързва със зимното слънцестоене и се смята за началото на Новата година. Нарича се още Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден. Най-характерен за празника е обичаят „полазване“. От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден се гадае каква ще бъде и следващата година. Ако „сполезът“ е добър, то и в къщата през цялата година ще има благоденствие и успех във всичко. Когато сполазникът влезе в двора, той поздравява с новата година и преди да влезе в къщата взима от дръвника някоя пръчка. С нея разбърква огнището и пожелава: „Колко искрици, толкова яренца (агънца, теленца , кончета …)“.

 

На този ден, който от стопаните излезе пръв от къщата, обезателно когато се върне трябва да внесе пръчки, които слага зад вратата. След това стопаните замесват тесто за колаци.

 

Друго поверие е, че не бива да се изнася нищо от къщата – най-вече огън, жар или сол – за да не излезе берекетът, както и не се иска и не се дава нищо назаем.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

Related posts

Кирил Петков: Текат проверки от европрокуратурата, но къде е българската?

Дани Тренчева

Черна статистика

admin

„Български възход“ решават днес дали да подкрепят мандата на ПП

admin

4 667 са новите случаи на коронавирусна инфекция, доказани у нас през изминалото денонощие

Дани Тренчева

Трима са ранените снощи при верижна катастрофа на АМ „Струма“ в посока София, близо до пътен възел „Долна Диканя“

admin

Кирил Петков за интерконектора с Гърция

admin

Leave a Comment