18.01.2025
България Политика

Парламентът прие на първо четене закриването на специализираното правосъдие

Парламентът прие на първо четене закриването на специализираното правосъдие. Това стана с гласуваните промени в Закона за съдебната власт, внесени от Министерския съвет. „За“ бяха 134, а „против“ – 73 депутати.

Срокът за предложения между двете четения беше удължен на 12 дни.

Дебатът продължи повече от три часа и бе основно между ГЕРБ-СДС, които са срещу закриването на специализираните съд и прокуратура, и управляващото мнозинство, което подкрепя предложените изменения.

Промените, освен закриване на специализираните съд и прокуратура, предвиждат отмяна на „кариерните бонуси“ на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), главния инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС.

В преходните и заключителните разпоредби се урежда кадровият статус на съдиите, прокурорите и следователите след закриване на специализираното наказателно правосъдие и условията и реда за тяхното преназначаване. С разпоредбите се определят правомощията на съответната колегия на Висшия съдебен съвет да разкрие съдийски, прокурорски и следователски длъжности. Урежда се приключването на висящите съдебни производства при спазване на принципа за неизменност на съдебния състав, като се предвижда в случаите, когато е проведено закрито или разпоредително заседание, съдиите, които не са преназначени в Софийския градски съд, съответно в Софийския апелативен съд, да бъдат командировани за участие в разглеждането на делата до приключването на производствата по тях.

Законопроектът предвижда и изменения в Наказателно-процесуалния кодекс, които уреждат подсъдността на престъпленията, попадащи в юрисдикцията на закрития специализиран наказателен съд, като я прехвърлят към окръжните и районните съдилища по общите правила на родовата и местната подсъдност. Определя се редът за предаване и приемане на неприключилите и на приключилите дела, преписки и архив, като е определено Софийският градски съд да бъде правоприемник на Специализирания наказателен съд, а Софийският апелативен съд – на Апелативния специализиран наказателен съд.

Дебатираме дали и как да бъдат закрити спецсъдът и спецпрокуратурата, дали да отменим кариерните бонуси за членовете на ВСС и инспекторите към Инспектората на ВСС – това не е прибързан дебат, обобщи след изказванията на парламентарните групи министърът на правосъдието Надежда Йорданова. Не мога да приема, отбеляза тя, че професионалните аргументи не са чути, този законопроект беше дълго обсъждан в обществото. Йорданова заяви готовност текстовете да бъдат подобрени.

Министърът постави въпроса за компетентността на тези специализирани органи в борбата с корупцията и попита къде са присъдите на първа инстанция. Нима пет години не стигнаха, коментира Йорданова. И добави, че това е доста притеснителна теза и борбата с корупцията не е само да регламентираме кои са компетентните съд и прокуратура, трябва ли реформа в прокуратурата. Йорданова информира, че в тази връзка в Министерството на правосъдието (МП) се работи по законопроект, с който да бъдат създадени гаранции за ефективно разследване и търсене на отговорност, когато главният прокурор е извършил престъпление. Без такъв механизъм за търсене на отговорност на върха на пирамидата в другите звена не можем да очакваме друг резултат, различен от настоящия, убедена е Надежда Йорданова.

За десетките висящи дела и дали те няма да бъдат загубени министърът разясни, че СГС и САС ще бъдат правоприемници на пасивите и активите, а настоящата сграда на специализирания съд и на специализирания апелативен съд ще се запази и томовете няма да се местят. Ще се обезпечат и съдебните заседатели, отбеляза министърът. За магистратите, по думите й, внимателно са разработени текстовете така, че максимално плавно те да бъдат преназначени от ВСС. Изискването ВСС да се съобрази с натовареността в съответните отделения е гаранция, че бройки няма да бъдат откривани в малко натоварените съдилища, а съдиите да се преназначават там, където работата е повече. Ако на места разпоредбите не са ясни, нарушават конституцията или са в разрез с препоръките на Венецианската комисия, между двете четения ще проведем дебати и ще ги променим, увери министър Йорданова. Ние чуваме аргументите, обсъждаме ги, подчерта тя.

Този законопроект не изчерпва визията на управляващите за съдебна реформа, отговори тя на критиките, най-вече на ГЕРБ-СДС, че този законопроект не е съдебна реформа. По думите й, трябва да говорим за по-бързо правораздаване, което означава и по-бързо разследване. МП работи по конкретни законодателни инициативи, които да гарантират бързина в процеса, посочи тя. Все пак това е важна стъпка в съдебната реформа, защото е първа стъпка у нас да имаме един закон за всички, завърши Надежда Йорданова.

По време на днешния дебат в пленарната зала от „Продължаваме Промяната“, „Има такъв народ“ и „БСП за България“ подкрепиха законопроекта и отбелязаха, че специализираното правосъдие не е оправдало целта, за която е било създадено. От ГЕРБ-СДС обявиха, че промените ще поставят под риск висящите наказателни дела.

Related posts

Задържаха криминално проявен от новозагорско с повече от 20 дози марихуана

admin

СЛЕД БАЛОТАЖА: Радев очаква кабинет, Герджиков продължава пътя си извън политиката

Дани Тренчева

Почти половин България вече е в жълтата COVID зона

Минстър Сербезова: До два месеца ще стане ясно направеното до сега по проекта за детска болница

Дани Тренчева

Онлайн курсове за екологосъобразно, биологично земеделие

Дани Тренчева

Започна деветото издание на Националния конкурс за поезия „Дамян Дамянов“

Дани Тренчева

Leave a Comment