11.09.2024
България Икономика

Омбудсманът поиска мерки за защита на битовите потребители на природен газ, електрическа и топлинна енергия

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до служебния премиер Стефан Янев, в което обръща внимание, че са необходими мерки, които в спешен порядък да гарантират на гражданите непрекъснат достъп до природен газ, електрическа и топлинна енергия. Това съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.

„От самото начало на настоящия есенно-зимен сезон битовите клиенти на природен газ, електрическа и топлинна енергия понасят много трудно скока на енергийните цени в България, повлияни от общия пазар на Европейския съюз. За трудностите, които срещат хората свидетелстват десетките жалби, които всекидневно постъпват в институцията на Омбудсмана. Прекомерната финансова тежест на високите месечни сметки за отопление се натрупва върху безпрецедентната концентрация на кризи в нашето общество – четвърта вълна на COVID-19, ограничения на стопанската активност, значителен ръст на общата инфлация и др.”, пише омбудсманът.

Диана Ковачева подчертава, че основателни тревоги будят прогнозите за ново, шоково поскъпване на цените на електрическата и на топлинната енергия за бита от 1 януари 2022 г.

Омбудсманът вече изпрати препоръка до служебния министър на енергетиката Андрей Живков, в която настоя да бъде разработен механизъм за  временно компенсиране на всички битови клиенти на природен газ заради екстремно високите цени на синьото гориво за есенно-зимния сезон 2020-2021 г. и очакваните високи сметки за отопление за огромна част от домакинствата.

„Като важна стъпка към решаването на проблема очаквам членовете на служебното правителство да оценят по компетентност приложимостта в България на всички предложени от Европейската комисия мерки за справяне с нарастващите цени на енергията, съгласно Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите (Брюксел, 13.10.2021 г., COM(2021) 660)“, посочва общественият защитник. 

Доц. Ковачева подчертава още, че опитът на други страни-членки показва, че реалистични мерки с потенциал за своевременно прилагане са намаляването на ДДС за енергията, определянето на таван на енергийните цени за зимните месеци, неначисляването на лихви за забавени плащания през зимата и непрекъсване на снабдяването с енергия при забавени плащания до края на отоплителния сезон. 

Междувременно омбудсманът изпрати искане и до ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-Про с настояване за възстановяване на действащия по време на извънредното положение 20-дневен срок за заплащане на задълженията към електроснабдителните дружества, включително да не се пристъпва към изключване на електрозахранването при неплащане на задължения, с разсрочване на последните.

Освен това доц. Ковачева поиска от всички топлофикации в страната да не начисляват лихви за забава на плащанията на месечните сметки, а от газоснабдителните предприятия – да не прекъсват услугата при неплащане, също да удължат срока за заплащане на месечните доставки и да предвидят възможност за разсрочване на задълженията.

Related posts

Турската лира отбеляза ново рекордно ниско ниво

Дани Тренчева

България е договорила внос на две нови лекарства срещу COVID-19

Дани Тренчева

Орлин Владимиров, обвинен за убийството на съпругата му, остава в ареста

admin

Прокуратурата започна проверка на дом за възрастни хора във Варна

admin

От къде идва млякото ни

admin

Отново напрежение в НС, този път БСП и ИТН с пререкания

Leave a Comment