Опитът за съставяне на правителство с мандата на „Продължаваме промяната“ изглежда все по-обречен след първото за годината заседание на Народното събрание.
На него по-голямата част от политическите сили на практика изобщо не отделиха внимание на втория мандат, процедурата по който е в ход тази седмица, а фокусираха речите си директно върху третия.
Проектът за програмна декларация с национални цели и приоритети на ПП пък първоначално изобщо не влезе в дневния ред на парламента за тази седмица. При получаването на мандата от президента Румен Радев вчера номинираният за премиер акад. Николай Денков посочи подкрепата за тази декларация в пленарната зала като решаващо обстоятелство дали ще предложи изобщо правителство, или ще се откаже.
Още вчера стана ясно, че такава подкрепа от БСП не може да се очаква. А днес Корнелия Нинова директно обяви: „Очевидно всички гледаме към третия мандат и там е последният шанс. Бихме го нарекли „мандат на разума“.
Сходно послание отправи и ДПС:
„Политическите партии в 48-то Народно събрание бяхме поставени пред голямо изпитание още с избора на председател на Народното събрание, провали се и първият мандат за съставяне на правителство, предстоящият втори мандат не дава по-големи шансове като се има предвид еднаквия модел на първите две политически сили. Това, което трябва да ангажира отговорността на всички ни е третият мандат, без значение какви биха били последиците за рейтинги и изборни резултати“, заяви Мустафа Карадайъ. По думите му „няма да има оправдание за никого“, ако третият мандат се провали.
„Третият мандат е кризисен, той е нестандартен и трябва да бъде използван максимално добре, за да се опитаме с общи усилия да решим политическата криза“, включи се в същия тон и Тома Биков от ГЕРБ. Той обяви за парадоксално и необяснимо очакването на „Продължаваме промяната“ да получи подкрепа за декларация и кабинет „от тези, които искат да унищожат“.
Държава не се управлявала с декларации, а с министри, премиер и кабинет. Биков призова „Продължаваме промяната“, ако искат да подходят сериозно, просто да предложат състав и структура на Министерски съвет в пленарната зала.
„С кой от записаните в декларацията приоритети не сте съгласни“, попита самият акад. Денков. Той определи като „много интересни“ критиките, които е чул по адрес на програмния документ.
„Те показват, че ние сме си свършили работата. Да, постарали сме се да обединим точките, целите, които имаме във всички парламентарни програми с изключение може би на една политическа формация“, заключи Денков.
В крайна сметка декларацията ще бъде обсъдена и гласувана за гласуване в петък. Към момента обаче гласовете в нейна подкрепа изглежда, че са само на ПП, ДБ и евентуално „Български възход“.