Съмнения, надежди, лъжи и перспективи за децата на Благоевград
В предаването на Бнт 2 „Местно време“ от 25.03.2015 год. адвокат Илко Стоянов, който тогава е и общински съветник в Обс-Благоевград , за пореден път изказва мотивите и идеите си, във връзка с освобождаването от такси на децата от ДЮШ „Пирин“. Като спекулации определя тогава, съветникът Стоянов твърденията, че предложението му е популистко. Мотивите за предложението си намира за обективни, а крайната му цел за абсолютно реална и постижима.
„Това е начинът да се отворят вратите на децата за спорта, техните родители вече са си платили, след като внасят данъци и такси в тази община. За мен това е една последователна и естествена стъпка , която трябва да направим, в стремежа си да надградим ДЮШ „Пирин“ и съм сигурен, че тази школа ще даде едни добри кадри, каквито през годините школата на „Пирин“ е изграждала.“, заявява тогава адв. Стоянов.
На 02 юли 2020 година, в интервю пред “ Struma.com”, адвокат Илко Стоянов излиза със следното предложение: “Общината незабавно да прекрати участието си в търговското дружество и да направи собствена школа.” Там Стоянов е представен като “истински радетел за развитието на местния футбол и детско-юношеската школа”. В интервюто многократно се набляга на предложенията на Стоянов, за освобождаване на децата от такса, както и на сериозната ангажираност на адвоката към местния спорт.
Днес, кметът Илко Стоянов поставя развитието на школата като една от основните си цели, но от встъпването му в длъжност до днес, не е останала и следа от гръмко прокламираното през годините освобождаване от такси на децата в школата. Предложението му за освобождаване от такси на децата на Благоевград, остава само в десетките статии на местни медии и няколко телевизионни студия.
Тълковният речник определя популизма като примитивна политическа тактика, имаща за цел да манипулира голям процент от избирателите, чрез даване на неосъществими обещания и др.
Ето защо смятаме, че някогашните опасения, че предложението му е популистко са потвърдени днес.
Днес, начина да се отворят вратите на децата за спорта, както се изразява Стоянов, е като родителите заплатят месечна такса в размер на 50 лева, екипировка струваща 370 лева, плюс щампа на същата за 40 лева. Отделно от това, родителите, които и сега внасят данъци и такси в тази община, заплащат ежемесечно 20 лева такса за ползването на частен терен, въпреки наличието на общински такива.
Футболна академия Пирин разполага с 9 отбора в отделните възрастови групи и в академията тренират стотици деца. Община Благоевград субсидира академията всяка година с 400 000 лева, освен това, предоставя безвъзмездното ползване на всички терени, които своевременно стопанисва и поддържа.
Споделя ли кметът Стоянов, намеренията на адвокат Стоянов и тези на съветника Стоянов днес?
Какво мисли кметът за таксата сега?
Как му се струва цената на екипировката – 410 лева?
А това, че родителите плащат по 20 лева на дете – всеки месец, за да тренират децата на частен терен?
Какво мисли днес за разделянето на частния интерес от публичния?
Различно ли вижда децата от позицията на кмет и защо позицията му от преди 2 години е диаметрално различна, от тази днес?
Децата на Благоевград не веднъж са използвани за да се даде добавена стойност на не един политик, децата са най-прекия път до сърцата на всички ни. Обещанията за светлото им бъдеще дава надежди, но когато това е само на думи, надеждите се превръщат в гняв.
Един цитат на Мечо Пух гласи „Като не знаеш къде отиваш, винаги отиваш другаде“ – на там ли е тръгнал кметът Стоянов?
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК