03.12.2024
България Икономика

Цените в магазините няма да паднат, трябва да увеличаваме доходите си

Правителството ще се опита да регламентира пътя на хранителните стоки от производителя до магазина. Идеята е това да стане с електронни етикети, чрез които да се следи надценката по веригата.  

„Не ми изглежда добре идеята, изглежда ми популистка. Това е прах в очите. Истинските икономически мерки би трябвало да бъдат много по-различни. Нищо не е направено българският производител да предлага по-добре и в по-голямо количество своята продукция. Въпросът е за подкрепа на доходите, не толкова за натискане на цените“, заяви в „България сутрин“ Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН.

Според него, за да има прозрачност, трябва да има доверие, а държавата не е безсилна, тъй като има най-големия лост в икономиката – данъците.

„В момента политиката пречи на икономиката на България“, посочи Събев пред Bulgaria ON AIR и даде пример, че западните правителства помагат на местните производители, докато при нас управляващите правят нещо кампанийно, когато на хората им писне.

„Трябва да се вземат мерки срещу високите цени, но те ще сработят в края на годината, а не от днес за утре. Държавното планиране почти отсъства. Планирането е да имаме по-добри резултати на изборите. Мерките са изключително закъснели, но не са финално закъснели. Според мое изследване 40% от българите ще предпочетат да купят българско, дори да е по-скъпо“, каза още гостът.

Събев отбеляза, че трябва да се храним по правилен начин – да ядем храна, произведена в близост до мястото, на което живеем, както и да се храним сезонно.

Той е на мнение, че при таван на цените ще има влошаване на качеството и изчезване на продукти от рафтовете. По думите му голямата дискусия е за доходите на най-бедните и насърчаване на родното производство.

„Цените се вдигат и няма да паднат. Единствено може да увеличаваме доходите. Видите ли, че инфлацията започва да се обръща трайно в дефлация, може да започнете да се притеснявате за работното си място. Потребителите могат да влияят на пазара, но натискът трябва да бъде насочен. Когато цените тръгнат надолу, икономиката се вкарва в рецесия и се губи работна ръка“, обясни Събев.

Според него липсата на нов бюджет за 2023 г. в някои отношения се отразява добре. Гостът дори очаква да влезем във фаза на просперитет на страната, но за това ни трябва политическа стабилност.

Related posts

Местим стрелките на часовника с един час напред на 26 март

admin

Слънчево време и високи температури в края на октомври

admin

Спецоперация на МВР

admin

НОИ изплаща добавката от 75 лева на още 26 376 пенсионери от 1 март

Дани Тренчева

Жълт код за валежи в Източна и Южна България, оранжев за Бургаско

admin

Дневен хороскоп за 28 януари 2022

Дани Тренчева

Leave a Comment