23.04.2024
Без категория Свят

Аржентина е Световен шампион в Катар

Аржентина е Световен шампион в Катар! Отборът на Лионел Скалони спечели трета титла в историята на страната след 1978-а и 1986 г. във финала срещу Франция, който ще остане в историята на Световните първенства като един от най-драматичните и преминал през купища обрати и емоции. Редовното време завърши 2:2, след продълженията резултатът бе 3:3, а при дузпите южноамериканците триумфираха с 4:2 и общо резултат 7:5.

Лионел Меси пък успя да реализира мечтата си да стане световен шампион, а и влезе в една престижна група, в която в момента „членуват“ едва осем души. Става дума за тези футболисти, които имат в кариерите си хеттрик от трите най-престижни отличия – „Златна топка“, трофей от Шампионската лига (или КЕШ) и световна титла. Останалите, които са постигали това, са Боби Чарлтън, Франц Бекенбауер, Герд Мюлер, Паоло Роси, Зиндедин Зидан, Ривалдо, Роналдиньо и Кака.

Аржентина започна по-активно срещата, като в първите минути владееше напълно инициативата. Стигна се до един по-опасен изстрел на Алексис Мак Алистър от дистанция, който обаче бе насочен право в Юго Лорис.

В 17-ата минута гаучосите организираха чудесна атака, която премина последователно през Лионел Меси и Родриго де Пол. Състезателят на Атлетико Мадрид пусна към Анхел Ди Мария, ветеранът бе забравен от Жул Кунде, но ударът му бе безкрайно неточен и не предизвика реакция от Лорис.

В 21-ата минута за Аржентина бе отсъдена дузпа. Усман Дембеле не се ориентира достатъчно добре в дефанзивен план и фаулира Ди Мария. Меси застана зад топката и хладнокръвно прати стража на Франция в обратния ъгъл – 1:0. По този начин плеймейкърът на ПСЖ пренаписа историята, превръщайки се в първия футболист, който бележи в груповата фаза, на осминафинал, четвъртфинал, полуфинал и финал на Световно първенство!

Четвърт час по-късно албиселесте организира брилянтна контра, след която Ди Мария покачи на 2:0. Отново Меси бе в основата на нападението, топката премина през Хулиан Алварес и Мак Алистър, а последният асистира на Ди Мария. След попадението 34-годишният играч на Ювентус се разплака, което бе поредното доказателство колко емоция влагат южноамериканците, и колко силно бе желанието им да завоюват Световната титла. Той стана и първият футболист, отбелязал гол във финали на Световно първенство, Копа Америка и  Олимпийски игри.

Веднага след това Дидие Дешан предприе ход на отчаянието и направи две смени в атака, като Рандал Коло Муани и Маркъс Тюрам влязоха на местата на Усман Дембеле и Оливие Жиру. До края на първата част това не донесе търсения ефект, като петлите изиграха едно от най-слабите си полувремена в последните години, а звездата им Килиан Мбапе бе напълно обезличен от аржентинците.

След почивката картината не се промени коренно, като отново Аржентина бе по-дейният от двата тима. В 60-ата минута пак Ди Мария и Меси бяха в основата на добра възможност, открила се пред селекцията на Лионел Скалони, но 7-кратният носител на „Златната топка“ стреля покрай вратата.

В опит да съхрани резултата, наставникът на гаучосите извади представящия се фантастично Ди Мария, включвайки на негово място по-дефанзивно настроения Маркос Акуня. Това обаче се оказа грешка, защото до края имаше твърде много време, за да се предприеме ход за пазене на резултат.

В 67-ата минута Коло Муани стреля с глава след центриране от корнер, но прати топката покрай гредата. Това бе и първият удар на Франция по посока на аржентинската врата в мача. Три минути след това Мбапе също най-сетне намери начин да шутира, но неточно.

Тепърва обаче предстоеше драматичната развръзка, защото аржентинците сякаш решиха, че вече са спечелили златните медали, и започнаха да допускат елементарни грешки. В 79-ата минута европейците получиха златна възможнтост да се върнат в мача, след като Мбапе реализира от дузпа – 2:1. Тя бе отсъдена за нарушение на Николас Отаменди срещу Коло Муани, като първо южноамериканският защитник позволи на своя опонент да го изпревари лесно.

Попадението вдъхнови петлите и само две минути по-късно, те вкараха второ. Футболистите на Дидие Дешан направиха страхотно разиграване между Мбапе, Рабио и Тюрам. Тюрам елегантно изведе Мбапе на чиста позиция, от която суперзвездата на Франция нямаше как да сбърка – 2:2. Това развитие на двубоя върна неприятните спомените на гаучосите от четвъртфинала срещу Нидерландия, когато отново бе пропилян аванс от два гола.

В добавеното време Меси стреля от дистанция силно, но Лорис успя да избие в корнер. Това бе и последното значимо действие за редовните 90 минути.

През първото продължение Аржентина си върна контрола върху мача, но с пропуски се отчете резервата Лаутаро Мартинес.

В началото на второто обаче албиселесте отново излезе напред. Мартинес влезе в наказателното поле и стреля, Лорис отрази шута му, но Меси бе най-съобразителен и добута топката във вратата – 3:2.

Франция обаче отказа да се предаде! В 117-ата минута отборът на Дидие Дешан получи дузпа, след като Гонсало Монтиел игра с ръка в наказателното си поле. Мбапе се нагърби с изпълнението и не сгреши – 3:3! Така звездата на ПСЖ оформи хеттрика си, и се превърна в едва втория човек, реализирал три гола във финал на Мондиал. Първият е англичанинът Джеф Хърст през 1966 г.

В заключителните секунди видяхме два невероятни пропуска и пред двете врати. Първо Коло Муани не успя да преоделее Емилиано Мартинес останал очи в очи с него, като стражът на Аржентина изпъкна с феноменално спасяване. В ответната атака Лаутаро стреля неточно от удобна позиция.

Така се стигна до дузпи. Французите изпълниха първи чрез Мбапе, който беше точен. Меси отговори също с прецизно изпълнение.

При вторите удари Емилиано Мартинес спаси изстрела на Кингсли Коман, а Пауло Дибала бе точен за албиселесте.

Дойде ред и на Орелиан Чуамени за Франция, който обаче би в аут. Леандро Паредес пък бе безкомпромисен – 3:1 за Аржентина при дузпите.

Рандал Коло Муани остави надеждите на петлите с точен удар, но Гонсало Монтиел не трепна при своето изпълнение – 4:2 при дузпите за Аржентина, и трета световна титла за гаучосите.

Франция пък сдаде световния връх след отличието си през 2018 г., и ще остане с утехата, че Мбапе завършва като голмайстор на турнира с 8 попадения.